Girls’ volleyball: Southern California and Northern California Regional results and updated pairings

[ad_1]

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

#8 Village Christian at #1 Marymount

#5 Vista Murrieta at #4 Mira Costa

#6 Carlsbad La Costa Canyon at #3 Mater Dei

#7 Lakewood at #2 San Diego Cathedral

Notes: Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.; regional final, Nov. 16, 6 p.m.

DIVISION I

First round, Tuesday, 6 p.m.

San Clemente d. Visalia Central Valley Christian, 25-21, 25-12, 25-12

Palos Verdes d. San Diego County San Marcos, 3 games to 2 (scores not reported)

Chula Vista Eastlake d. La Salle, 25-22, 25-14, 20-25, 25-21

Harvard-Westlake d. San Diego Westview, 25-16, 25-10, 25-15

San Diego Torrey Pines d. Huntington Beach, 25-22, 12-25, 19-25, 25-22, 17-15

Aliso Niguel d. La Jolla Bishop’s, 25-20, 21-25, 14-25, 25-22, 15-13

Redondo d. San Diego Scripps Ranch, 25-13, 25-17, 25-19

Second round, Thursday, 6 p.m.

#9 San Clemente at #1 Sierra Canyon

#12 Palos Verdes at #4 Chula Vista Eastlake

#6 San Diego Torrey Pines at #3 Harvard-Westlake

#10 Aliso Niguel at #2 Redondo

DIVISION II

First round, Tuesday

Venice d. San Diego Del Norte, 19-25, 22-25, 25-17, 25-22, 15-11

El Toro d. Alemany, 15-25, 25-22, 25-20, 25-19

Tesoro d. Oaks Christian, 25-21,25-18,25-22

Beckman d. Chaminade, 26-24, 25-15, 25-13

Newport Harbor d. Mission Viejo, 25-23, 29-27, 23-25, 25-19

Etiwanda d. Lakeside El Capitan, 25-22, 29-27, 25-22

Granada Hills d. San Diego Rancho Bernardo, 3 games to 2 (scores not reported)

Second round, Thursday, 6 p.m.

#8 Venice at #1 Carlsbad

#5 El Toro at #4 Tesoro

#11 Newport Harbor at #3 Beckman

#15 Granada Hills at #10 Etiwanda

DIVISION III

First round, Tuesday, 6 p.m.

Chula Vista Otay Ranch d. South Hills, 25-16, 25-22, 25-22

Oxnard d. Palisades, 26-24, 23-25, 25-19, 20-25, 20-18

Chino Hills d. Santa Barbara, 20-25, 25-18, 25-16, 25-18

Torrance d. Chula Vista Bonita Vista, 25-13, 25-21, 25-15

San Diego Parker d. El Rancho, 3 games to 1 (scores not reported)

Mayfield d. Kerman, 25-16, 25-15, 25-21

El Camino Real d. Bakersfield Stockdale, 23-25. 19-25, 25-16, 25-22, 16-14

Saugus d. Fallbrook, 25-8, 25-18, 25-16

Second round, Thursday, 6 p.m.

#9 Oxnard at #1 Chula Vista Otay Ranch

#5 Chino Hills at #4 Torrance

#6 Mayfield at #3 San Diego Parker

#10 El Camino Real at #2 Saugus

DIVISION IV

First round, Tuesday

Capistrano Valley Christian d. Santee Santana, 25-10, 25-6, 26-24

Tulare Western d. Cleveland, 25-16, 25-15, 25-19

Chatsworth d. El Centro Central, 25-11, 25-10, 25-19

Exeter d. Birmingham, 25-17, 25-22, 25-20

Irvine d. St. Monica, 24-26, 25-21, 25-16, 25-18

Bishop Diego d. Hillcrest, 25-22, 20-25, 25-16, 20-25, 15-13

Taft d. Sylmar, 25-14, 25-9, 25-20

Second round, Thursday, 6 p.m.

#8 Capistrano Valley Christian at #1 Santa Maria St. Joseph

#5 Tulare Western at #4 Chatsworth

#6 Irvine at #3 Exeter

#7 Bishop Diego at #2 Taft

DIVISION V

First round, Tuesday

Santa Clarita Christian d. Tulare Mission Oak, 25-19, 25-22, 25-18

Tarbut V’Torah d. Eagle Rock, 22-25, 25-22, 15-25, 25-20, 15-13

East Bakersfield d. Santa Monica Pacifica Christian, 25-17, 26-24, 25-15

San Pedro d. North Hollywood, 25-16, 25-12, 25-16

Bakersfield Garces d. Girls’ Leadership, 25-13, 25-8, 25-11

Verdugo Hills d. United Christian, 25-21, 25-18, 25-22

Newport Beach Pacifica Christian d. Avalon, 25-8, 20-25, 25-16, 25-17

Da Vinci d. North Valley Military, 25-11, 25-7, 25-9

Second round, Thursday, 6 p.m.

#8 Tarbut V’Torah at #1 Santa Clarita Christian

#5 East Bakersfield at #4 San Pedro

#6 Verdugo Hills at #3 Bakersfield Garces

#7 Newport Beach Pacifica Christian at #2 Da Vinci

Notes: Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.; regional final, Nov. 16, 6 p.m.

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

#8 Mountain View St. Francis at #1 Kentfield Marin Catholic

#5 Fresno Clovis West at #4 Atherton Menlo

#6 San Francisco St. Ignatius at #3 Lincoln

#7 Ross Branson at #2 San Jose Mitty

Notes: Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.; regional final, Nov. 16, 6 p.m.

DIVISION I

First round, Tuesday

Pleasanton Foothill d. Elk Grove Cosumnes Oaks, 25-20, 25-23, 25-20

Danville Monte Vista d. Atherton Sacred Heart Prep, 25-13, 25-16, 25-21

Los Gatos d. San Francisco Lowell, 25-18, 25-14, 25-18

San Mateo Hillsdale d. Danville San Ramon Valley, 21-25, 22-25, 25-22, 25-20, 15-4

Sacramento Christian Brothers d. Santa Rosa Cardinal Newman, 11-25, 16-25, 25-23, 25-22, 15-10

Pleasanton Amador Valley d. Sacramento St. Francis, 27-25, 25-23, 24-26, 19-25, 15-10

Salinas d. Fresno Clovis North, 3 games to 2

Second round, Thursday, 6 p.m.

#9 Pleasanton Foothill at #1 El Dorado Hills Oak Ridge

#13 Los Gatos at #5 Danville Monte Vista

#11 Sacramento Christian Brothers at #3 San Mateo Hillsdale

#15 Salinas at #7 Pleasanton Amador Valley

DIVISION II

First round, Tuesday

Granite Bay d. Roseville Woodcreek, 25-17, 25-16, 26-24

San Jose Valley Christian d. San Rafael Marin Academy, 25-18, 25-12, 25-23

Elk Grove Pleasant Grove d. Daly City Summit Shasta, 25-17, 26-28, 25-21, 14-25, 15-7

Burlingame d. Clovis East, 25-19, 25-18, 25-20

San Anselmo Williams d. Mountain View, 20-25, 25-19, 25-18, 25-21

Palo Alto Castilleja d. Tracy, 25-20, 25-18, 25-16

Larkspur Redwood d. Chico Pleasant Valley, 25-15, 25-18, 25-11

Second round, Thursday, 6 p.m.

#9 Granite Bay at #1 Clovis

#12 San Jose Valley Christian at #4 Elk Grove Pleasant Grove

#6 San Anselmo Williams at #3 Burlingame

#7 Palo Alto Castilleja at #2 Larkspur Redwood

DIVISION III

First round, Tuesday

Escalon d. Dublin, 20-25, 25-14, 25-23, 28-26

Soquel d. Atherton Menlo-Atherton, 25-16, 22-25, 25-17, 25-17

San Francisco Sacred Heart Cathedral d. Palo Cedro Foothill, 23-25, 27-25, 25-21, 25-18

Cupertino Monta Vista d. Windsor, 20-25, 25-22, 25-13, 25-23

Orinda Miramonte d. Vacaville, 25-16, 25-22, 19-25, 15-25, 15-13

Santa Cruz d. Tuolumne County Sonora, 26-28, 25-23, 25-21, 28-26

Rocklin Whitney d. Chico, 25-21, 21-25, 26-24, 25-20

Second round, Thursday, 6 p.m.

#8 Escalon at #1 Concord Carondelet

#5 Soquel at #4 San Francisco Sacred Heart Cathedral

#14 Cupertino Monta Vista at #11 Orinda Miramonte

#7 Santa Cruz at #2 Rocklin Whitney

DIVISION IV

First round, Tuesday

Clovis Buchanan d. Manteca, 25-21, 13-25, 25-21, 23-25, 15-1

Burlingame Mercy d. San Francisco Convent of the Sacred Heart, 25-16, 25-10, 25-19

Cottonwood West Valley d. San Francisco University, 25-21, 25-16, 25-16

Mill Valley Tamalpais d. San Francisco Balboa, 25-19, 29-27, 11-25, 25-22

Belmont Notre Dame d. Modesto Central Catholic, 23-25, 25-22, 21-25, 27-25, 15-11

Ripon Christian d. Ripon, 26-28, 25-22, 25-23, 13-25, 17-15

Redding University Prep d. Napa Justin-Siena, 25-14, 25-23, 25-18

Second round, Thursday, 6 p.m.

#8 Clovis Buchanan at #1 San Jose Branham

#5 Burlingame Mercy at #4 Cottonwood West Valley

#14 Mill Valley Tamalpais at #6 Belmont Notre Dame

#7 Ripon Christian at #2 Redding University Prep

DIVISION V

First round, Tuesday

Reedley d. San Francisco Bay School, 25-23, 28-26, 14-25, 18-25, 15-12

San Francisco Drew d. Angels Camp Bret Harte, 25-23, 25-19, 25-27, 25-20

Vacaville Christian d. Oakland Tech, 9-25, 25-23, 25-22, 25-15

Weaverville Trinity d. Rocklin Western Sierra, 3 games to 1 (scores not reported)

Orland d. Grass Valley Bear River, 25-16, 25-21, 25-21

San Francisco Urban d. Colusa, 25-20, 25-19, 25-16

Nicolaus East Nicolaus d. Hanford Sierra Pacific, 3 games to 2

Oakland Skyline d. Gridley, 25-10, 25-10, 25-7

Second round, Thursday, 6 p.m.

#16 Reedley at #8 San Francisco Drew

#13 Weaverville Trinity at #5 Vacaville Christian

#11 San Francisco Urban at #3 Orland

#7 Nicolaus East Nicolaus at #2 Oakland Skyline

Notes: Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.; regional final, Nov. 16, 6 p.m.

STATE CHAMPIONSHIPS at Santiago Canyon College

Friday, November 19

Division V, 4 p.m.

Division I, 6:30 p.m.

Saturday, November 20

Division IV, 11 a.m.

Division III, 1:30 p.m.

Division II, 4 p.m.

Open Division, 6:30 p.m.

window.fbAsyncInit = function() {
FB.init({
appId: ‘134435029966155’,
xfbml: true,
version: ‘v12.0’
});
};
if (document.getElementById(‘facebook-jssdk’) === null) {
const js = document.createElement(‘script’);
js.id = ‘facebook-jssdk’;
js.src=”https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js”;
js.async = true;
js.setAttribute(‘crossorigin’, ‘anonymous’)
window.setTimeout(function () {
document.head.appendChild(js);
}, 1500);
}

[ad_2]
Source link

About rudro

Check Also

Sports News Tommy Paul holds off Andy Murray to reach semifinals at Stockholm Open

[matched_content Source link More Titles:Sports News Andy Murray beats top seed Sinner to reach Stockholm …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *